środa, 1 czerwca 2011

Screenshots

Screenshot – to fotografia ekranu wykonana przez komputer. Jest to przydatne gdy trzeba coś pokazać, zademonstrować, jakieś ustawienia w oknie jakiegoś programu.

Ciekawym narzędziem do takiego celu jest www.vnview.com który umożliwia znacznie więcej, jest potężnym programem dla fotografów i osób mających do czynienia z dużą ilością plików graficznych, jest za darmo. Pracuje w wielu wersjach językowych. Przede wszystkim jest bardzo dobrą przeglądarką plików graficznych (otwiera kilkaset formatów), umożliwia konwersję między nimi, porządkowanie plików graficznych według np. informacji w IPTC i EXIF, edycję IPTC całych zbiorów, zmienianie nazw całych zbiorów plików, przeszukiwanie zbiorów zdjęć na podstawie tag’ów zapisanych w IPTC lub EXIF i wiele więcej.

Dotyczy Windows (w2k, XP, Windows7). Do szybkiego wykonywania screenshot’ów można na pasku startowym zamontować skrót:

PL scan-1 2011-05-31_14-12-30

który automatycznie wykonuje screenshot (to dobre dla kogoś kto często je wykonuje) całego ekranu. Następnie myszą trzeba zaznaczyć interesujący obszar obrazu i poleceniem menu-> Edycja-> Przytnij (Edit-> Crop) lub Shift+X, wykadrować obraz. Następnie zapisać go na dysku menu-> Zapisz jako… (File-> Save As…) wybrać jeden z wielu typów plików graficznych. Najwygodniejszym będzie wysokiej jakości JPEG, warto zwracać uwagę na opcje zapisu. Warto żeby do pliku jpg został dodany profil ICC który zapewni właściwe odwzorowanie kolorów w popularnych przeglądarkach dostarczanych razem z systemem operacyjnym.

Screenshot można wykonać okazjonalnie, uruchamiając XnView, następnie poleceniem Narzędzia-> Przechwyć… (Tools-> Capture Screen), zostanie wyświetlone okno umożliwiające wybranie skrótu klawiaturowego do wykonywania wielu screenshot’ów wielokrotnie:

PL scan-4 2011-05-31_14-19-02

Screenshot można też wykonać bez pośrednictwa odpowiedniego programu, naciskając klawisz, znajdujący się w górnej części bloku klawiatury numerycznej, PrintScreen, w który dostaliśmy za darmo kupując komputer:

prtsc-SNC04634

Klawisz PrintScreen kopiuje cały ekran do schowka (clipboard), którego zawartość trzeba wkleić do ulubionego programu graficznego, żeby obraz wykadrować i zapisać na dysku.

Razem z Windows7 otrzymuje się Narzędzie Wycinanie, które umożliwia kopiowanie fragmentów ekranu. Program pozwala na zapisanie obrazu na dysku, przechowywanie go w schowku dla innych programów, i umożliwia dodawanie odręcznych adnotacji na obrazie:

Narzedzie-Wycinanie--1