wtorek, 29 maja 2012

Kolory

Mam 62x118cm zielono żółtej powierzchni do wykorzystania, do ozdobienia. Wydaje mi się że dominującym kolorem będzie żółto pomarańczowy.
Potoczne oznaczanie kolorów jest trudne, mylące. Intuicja i pamięć kolorów podpowiada różne połączenia barw. Specjalnie nie dotyczy to podstawowych barw (które każdy zna): biały, kremowy, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, fioletowy, niebieski, błękitny, zielony, brązowy, szary, czarny, to proste. Trudniej jest z odcieniami, do których używa się dziwnych nazw (przoduje w tym nazewnictwie przemysł). Często nie wiadomo jako to kolor, wiadomo tylko że jest mieszany, albo jest odcieniem.
Można nazywać barwy nazwami wzornika, ale jeśli takiego się nie posiada, to nadal nic nie wiadomo. Wzornik służy do określania konkretnego koloru. Jak określać barwy mieszane albo ich odcienie? Żółto zielony, zielono żółty: który jest bardziej żółty lub bardziej zielony? Jasno żółto zielony, ciemno żółto zielony, żółto czerwony, zgniła zieleń, zielono brązowy, jasno niebieski lub błękitny, itd.