czwartek, 1 sierpnia 2013

Własna paleta barwWykonując prace graficzne, malarskie i inne, używa się wielu różnych barw. Każdy program graficzny posiada swoją własną paletę barw, która jest standardem (tylko dla niego samego). Lata pracy przekonały mnie że nigdy nie używa się całego zestawu barw dostarczonego przez producenta.
Każdy ma jakieś swoje upodobania barwne, co powoduje zawężanie palety barw, lub jej rozszerzanie. Świadome zawężenie palety barw pozwala na łatwiejsze manipulowanie kolorami. Paleta barw może zależeć od wielu czynników: stanu psychicznego artysty, pory roku, typu wykonywanej pracy.

Wystarczy rozejrzeć się w swoim otoczeniu, żeby zobaczyć barwy jakich producent programu graficznego nie dostarczył. Na przykład udać się na targ kwiatowy. Do zbierania tych barw wystarczy mały aparat fotograficzny albo nawet smartfon.
Zdjęcie koloru nie musi być idealne, ważne żeby zarejestrowany kolor był taki jakim go widzimy w tej chwili. A będzie on zależny od pogody i pory dnia, dlatego ten sam obiekt warto fotografować o różnych porach dnia.

Każdy program graficzny praktycznie posiada swoje (często) nie kompatybilne (między sobą) formaty przechowywania plików palet. Ale każdy posiada możliwość modyfikacji i tworzenia palet.
Inkscape, Gimp. Palety Inkscape są przechowywane w folderze ...\\Inkscape\share\palettes\ w formacie GPL. Jest to plik tekstowy który można edytować prostym edytorem tekstowym. Barwy są zapisywane w 4 kolumnach: kanały R, G, B, nazwa koloru.


Inne programy, takie jak Photoshop, swoje palety przechowują w formacie binarnym (którego już nie da się edytować prostym edytorem tekstowym).

Na przykładzie Inkscape przedstawię jak tworzę swoje palety barw. Ten sposób postępowania (ogólna zasada) może być stosowany do utworzenia nowej, własnej palety za pomocą każdego innego programu graficznego.

Do zbierania próbek kolorów można użyć specjalistycznego programu, który "wyciągnie" wszystkie próbki z każdego zdjęcia, i nawet zapisze je w odpowiednim formacie wybranej palety. Jednak ten sposób nie jest najlepszy (chociaż jest najmniej pracochłonny), ponieważ w ten sposób wytworzona paleta zawiera wszystkie kolory znajdujące się na zdjęciu, wśród których trudno jest odszukać te barwy które nas interesują. Nasze barwy są związane z obiektem. A celem jest uzyskanie palety o jak najmniejszej ilości barw. Paletę która odzwierciedla pełną gamę barwną, najmniejszą ilością barw.

Najpierw wybieram te zdjęcia, w których znajdują się zarejestrowane fajne kolory.


W przypadku zmiany kolorystyki zdjęcia, trzeba wykonać korekcję barwną która przywróci właściwe barwy. Zdjęcia najlepiej kadrować, do wymaganego obiektu, żeby zmniejszyć wielkość pliku. Zdjęcia najlepiej osadzać w dokumencie Inkscape, który może później znów przydać się. Te zdjęcia najlepiej umieścić w warstwie zabezpieczonej przed edycją. Próbki kolorów będą umieszczane w kolejnej warstwie.


Za pomocą narzędzia Rectangles, obok obiektu z zarejestrowanym kolorem, trzeba narysować mały prostokąt. Ten prostokąt ma zostać wypełniony kolorem za pomocą narzędzia Pick colors. Następnie można narysować kolejny prostokąt i wypełnić go innym kolorem. Narysowane prostokąty można przesuwać między sobą, w celu uzyskania gamy barwnej.


Takich próbek można wykonać dowolną ilość. Każdy prostokąt z próbką koloru można porównywać z innymi – czy kolor, nasycenie lub jasność nam odpowiada.


Na koniec należny ten dokument trzeba zapisać na dysku, ponieważ może zechcemy później znów z niego z korzystać. Następnie można już utworzyć plik palety barw. W najprostszym edytorze tekstowym trzeba utworzyć nagłówek palety:

GIMP Palette
Name: Lato 2013
Columns: 3
#

Następnie w Inkscape trzeba wyświetlić okno Fill and Stroke, w którym są podane dane koloru wypełnienia próbek kolorów. Wystarczy zaznaczyć próbkę żeby w oknie Fill and Stroke odczytać jego wartość RGB.


Pod utworzonym nagłówkiem pliku GPL należy przepisać lub skopiować wartości R,G,B (w takiej kolejności). Poszczególne wartości mogą być rozdzielone tabulacjami. Nazwy koloru, która może być związana z obiektem, nie trzeba podawać, jednak warto ją podać, w postaci RGB lub lepiej HSL (która pozwoli lepiej ocenić jaki to kolor).


Plik trzeba zapisać w folderze ...\\Inkscape\share\palettes z rozszerzeniem GPL. Po ponownym uruchomieniu Inkscape, nowa paleta już będzie dostępna.